اجتماعی

تمـام جانـش درد بـود

نویسنده: میترا شكری
در مركز اورژانس اجتماعی صدای تلفن كه بلند می‌شود، كارشناسانی كه روی صندلی نشسته‌اند معمولا فكرهای خوب از سرشان نمی‌گذرد. ...
در مركز اورژانس اجتماعی صدای تلفن كه بلند می‌شود، كارشناسانی كه روی صندلی نشسته‌اند معمولا فكرهای خوب از سرشان نمی‌گذرد. اغلب كسانی كه آن‌طرف خط هستند ماجرایی را روایت می‌كنند كه شنیدن آن به شدت سخت و دردناك است. آن‌ها باید تمام جزئیات ماجرا را گوش بدهند، به زیر و بم قصه‌ای كه روایت می‌شود سرك بكشند و در كوتاه‌ترین زمان، بهترین تصمیم را بگیرند. مددكارانی كه در اورژانس اجتماعی كار می‌كنند، جزئیات تمام خاطرات‌شان را به یاد دارند. مواجه شدن با كودكان و نوزادانی كه به هر طریقی درگیر مصرف یا مسمومیت با مواد مخدر شده‌اند از كارهای روزانه‌ی كارشناسان است. در ادامه خاطرات «هدی فرح‌پور» را می‌خوانید كه بارها كودكان معتادی را كه درگیر مسمومیت مواد مخدر شده‌اند از نزدیك دیده است.

كودكانی كه نیامده می‌روند
هدی فرح‌پور در رشته‌ی مطالعات زنان تحصیل كرده و كارشناسی ارشد دارد، او بیش از پنج سال است كه در اورژانس اجتماعی نواب صفوی كار می‌‌كند.
فرح‌پور می‌گوید كار در اورژانس اجتماعی با دیگر قسمت‌های بهزیستی متفاوت است. مداخله كردن در بحران اگر به شكل درستی انجام نشود، ممكن است خطرات زیادی به بار بیاورد.
هدی فرح‌پور می‌گوید ما در مواقع بحران باید ظرف مدت كوتاهی تصمیم بگیریم، تصمیمی كه اگر اشتباه باشد ممكن است جان یك نفر از دست برود. صحبت از مرگ كه به میان می‌آید،‌ یاد 15 نوزادی می‌افتم كه در یك سال اخیر بر اثر مسمومیت و اعتیاد به مواد مخدر جان خودشان را از دست داده‌اند.  می‌پرسم شما هم موارد فوتی را دیده‌اید؟« یادم هست پارسال خانم معتادی در یكی از پارك‌های جاجرود نوزادش را به دنیا آورده بود. این مادر كه معتاد بود به دلیل وضعیت بد جسمی و خماری، نتوانسته بود كاری برای كودكش انجام دهد و نوزاد در حالی‌كه چند روز بیشتر نداشت فوت كرد. در حال حاضر وضعیت خیلی بهتر از قبل شده است،‌ خوشبختانه مدتی قبل، طرحی به مراكز درمانی اعلام شد كه نتایج خیلی خوبی داشت. طبق این طرح ، مراكز درمانی موظف شدند اگر موردی كه به بیمارستان مراجعه می‌كند درگیر اعتیاد بود حتما به اورژانس اطلاع بدهند تا آن‌ها مداخله كنند....ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code