شگفتی

دختر میلیون دلاری

نویسنده: اشكان خسروپور
نام یک دختر کرد ایرانی، تبعه‌ی دانمارک مدتی است در دنیای مجازی سرو صدا کرده است. «جانا» یکی از فعال‌ترین جنگجویانی است که علیه داعش می‌جنگند، به همین دلیل هم تکفیری‌ها برای سر او جایزه‌ی یک میلیون دلاری تعیین کرده‌اند...
نام یک دختر کرد ایرانی، تبعه‌ی دانمارک مدتی است در دنیای مجازی سرو صدا کرده است. «جانا» یکی از فعال‌ترین جنگجویانی است که علیه داعش می‌جنگند، به همین دلیل هم تکفیری‌ها برای سر او جایزه‌ی یک میلیون دلاری تعیین کرده‌اند. از طرف دیگر، این دختر دانمارکی ایرانی‌تبار، به خاطر این‌که علیه تکفیری‌ها جنگیده، در دادگاه‌های دانمارک مجرم شناخته شده و گذرنامه‌اش را هم از دست داده است.
«جانا پلانی» این روزها به یکی از مشهورترین چهره‌های دانمارک و کردستان تبدیل شده است. دادگاه‌های کپنهاگ این تبعه‌ی دانمارک را به خاطر این‌که همراه با پیشمرگه‌های کرد و گروه یگان‌های مدافع خلق برعلیه داعش جنگیده بود، محکوم شده است.
اتهامی که علیه این زن جوان در دادگاه‌های دانمارک مطرح شده و باعث صدور حکم بازداشت او شده، این است که، «باعث ایجاد شکاف و تفرقه میان دو گروه می‌شده که در مواردی باعث جرئت گرفتن تکفیری‌ها و در نتیجه کند شدن شکست آنها می‌شده است.»

هدف من: نابودی داعش
«جانا پلانی»، دختر یک خانواده‌ی کرد ایرانی بود که در سال 1993 میلادی (1372 خورشیدی) در کمپ پناهجویان در «الرمادی»‌متولد شد. زمانی که او سه ساله بود، خانواده‌اش به دانمارک مهاجرت کردند. زمانی هم که درگیری‌های سوریه آغاز شد، او یک دانش‌آموز معمولی در دانمارک بود. او در همان زمان بود که تصمیم گرفت به کردستان رفته و علیه تکفیری‌ها بجنگد. «جانا» به گاردین می‌گوید: «من برای دفاع از حقوق زنان، برای دموکراسی و برای پاس‌داشتن ارزش‌هایی که در دانمارک آموخته‌ام، با داعشی‌ها می‌جنگم.»
«جانا»ی بیست و سه ساله،‌ دختر عجیبی است. این‌طور که به نظر می‌رسد، تنها هدف او جنگیدن با داعش است. برایش هم تفاوتی ندارد که در چه جبهه‌ای باشد. او فقط می‌خواهد برعلیه تکفیری‌ها بجنگد. برهمین اساس است که او مدتی همراه با پیشمرگه‌های کرد بوده و مدتی بعد در کنار گروه یگان‌های مدافع خلق در سوریه جنگیده است. او البته در حال حاضر به خاطر تمام این‌کارهایش دردسرهای زیادی را تحمل کرده است...ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code