کسب و کار

ویلچرهای ملی علـی‌آقــا

نویسنده: گلساسادات بحری
با این‌كه ویلچرسازی‌‌اش چندان بزرگ نیست اما شهرت زیادی دارد؛ اولین كارگاه در ایران كه ساخت ویلچرها از صفر تا صد در آن‌‌جا انجام می‌‌شود....
با این‌كه  ویلچرسازی‌‌اش چندان بزرگ نیست اما شهرت زیادی دارد؛ اولین كارگاه در ایران كه ساخت ویلچرها از صفر تا صد در آن‌‌جا انجام می‌‌شود. این‌جا شش سال پیش یك زیر پله‌‌ای بود كه  چند آچار و پیچ گوشتی به عنوان تجهیزات اولیه در آن قرار داشت اما حالا صاحبش از اختراع یك نوع ویلچر مخصوص و گسترش كسب و كارش خبر می‌‌دهد. تاشوهای ساخته شده در این ویلچرسازی، بهترین نوع ویلچر ایرانی است كه این روزها مشتری‌های زیادی دارد. «علی قربانی» درباره‌ی شغلش با اشتیاق توضیح می‌‌دهد تا افراد بیشتری را به تولید  ویلچر  ملی ترغیب كند. می‌‌گوید هر كسی بتواند برای معلولان كارآفرینی كند برنده است. گرچه ورود افراد سالم برای كار به این جور كارگاه‌‌ها ممنوع نیست.

اگر معلول نبودم ویلچرساز نمی‌‌شدم
علی قربانی، ویلچرسازی را از سال 91 آغاز كرد. زمانی كه متوجه شد به خاطر معلولیتش باید دنبال شغل مناسبی بگردد كه هم به حال و هوایش بخورد و هم بتواند به راحتی از پس انجام دادنش بر بیاید.
 او به دلیل داشتن استعداد طراحی و خلاقیت بالایش، توانست به سرعت خودش را به عنوان یك ویلچرساز حرفه‌ای معرفی كند: « قبلا در كار خرید و فروش فرش بودم اما بعد از مدتی فهمیدم به خاطر معلولیتی كه دارم نمی‌‌توانم این كار را به خوبی انجام بدهم. در حالی كه دنبال حرفه‌‌ی مناسب با حال و احوالم می‌‌گشتم متوجه شدم بیش از هر كسی با استخوان‌بندی انواع ویلچرهای ورزشی و طبی آشنایی دارم، آن هم به خاطر این‌كه  هر كسی ویلچرش خراب می‌شد سراغ من می‌آمد تا نگاهی به آن بیندازم.
 آن روزها عضو تیم بسكتبال با ویلچر بودم و در اطرافم تعداد افرادی كه ویلچرشان خراب می‌شد زیاد بود. در نهایت كمی خلاقیت به كارم اضافه كردم و ویلچرساز شدم.»

با یك آچار و پیچ گوشتی، ویلچر اختراع كردم
كسب و كار آقای قربانی از یك زیر پله‌شروع شد. جایی به وسعت 12متر اما همین زیر پله‌‌ای او را به یك مخترع تبدیل كرد:
« كارم دقیقا با چند آچار و پیچ گوشتی شروع شد. قبلا زیاد كار فنی انجام می‌‌دادم و لازم نبود كنار دست كسی بایستم تا فوت و فن این كار را یاد بگیرم، با این‌كه  هیچ پیش زمینه‌‌ای در ساخت ویلچر نداشتم اما علاقه‌‌ام مرا به سمت اختراع ویلچرهای تاشو با سیستم تهویه سوق داد....ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code